návšteva

Autorský film Stanislava Piatrika a Márie Piatrikovej o ceste pápeža Františka na Slovensku. Film má podobu filmovej eseje a je primárne určený do galerijného priestoru.

Po vizuálnej stránke diváka sprevádza miestami bratislavského letiska, katedrály, Rybného námestia, centra Betlehem, Luníku IX a priestranstva v Šaštíne. Opakovane možno vnímať prípravu, očakávanie, slávenie a uvoľnenie.

Popri obraze vo filme zaznieva uvažovanie o tom, čo pre nás znamenala návšteva pápeža Františka na Slovensku. Prostredníctvom audio nahrávok tak vo filme vystupujú zástupcovia rôznych skupín obyvateľstva a odborníci, ktorí rozkrývajú hlbšie vrstvy fenoménu návštev.

respondenti

František Mikloško (bývalý disident)
Róbert Bezák (emeritný arcibiskup)
Martin Diweg-Pukanec (etymológ)
Mária Tiňová (klinická psychologička)
Richard Duda (predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí)
Daniel Pastirčák (kazateľ Cirkvi bratskej)
Anna Hogenová (filozofka a fenomenologička)
Ivan Ružička (sekretár Konferencie biskupov Slovenska)
Monika Hudiová (Rómka žijúca na Luníku IX)
Peter Veselský a Marián Maťaťa (saleziáni na Luníku IX)
Jaroslav Václavík a Terézia Gondová (dobrovoľníci v Centre Betlehem)
Pavol Demeš (analytik zahranično-politických vzťahov)
Zuzana Čaputová (prezidentka SR)
pápež František

Projekt Návšteva reflektuje súčasný stav kresťanstva a pomenováva výzvy pre autentické a zároveň harmonickejšie spolužitie rozličných kultúr v jednej spoločnosti. Tak ako to opakovane vyslovuje pápež František, film poukazuje na potrebu vytvárania spoločnosti, kde nikto nemá ostať na okraji a chce prispieť k väčšej otvorenosti jednotlivcov aj Katolíckej cirkvi. Prekračuje zaužívané postupy filmového spracovania tém s duchovným alebo náboženským motívom. Pracuje s formou filmovej eseje a galerijného filmu, kedy diváka necháva slobodne prichádzať a odchádzať od diela. Ponúka mu započúvať sa a byť vo vnútornom dialógu s úvahami respondentov a dielom samotným.

o autoroch filmu

Stanislav Piatrik je vizuálny umelec, kurátor a dramaturg. Pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od roku 2008. Vyštudoval na AKU v Banskej Bystrici v ateliéri Roberta Bruna, u ktorého pôsobil ako asistent a konzultant. Vo svojich prácach sa zaoberá médiom filmu a jeho presahmi do iných médií. Výrazne pracoval s priestorovými inštaláciami, ktorými predstavil „kultúru čistého papiera“. Od roku 2013 s kolegom Petrom Valiska Timečkom rozvíja graficko-performatívny projekt Matrica ako ring, ktorý nadväzuje na akčné a intermediálne presahy v slovenskej grafike 60. a 70. rokov 20. storočia v novom jazyku a aktuálnych témach. Vo viacerých prácach sa zaoberá vzťahmi viery a súčasnosti, ponúka nové nazerania a vytvára príležitosti pre dialóg založený na spoločnej ľudskej skúsenosti, zohľadňujúc pri tom rôznosť dostupných a žitých kultúr. Pôsobí v programovej rade pre Voľné výtvarné umenie magisterského a doktorandského štúdia na AKU BB. Vystavuje na Slovensku a v zahraničí.

Mária Piatriková sa venuje autorskej tvorbe ako performerka a tiež ako režisérka nezávislého Divadla K, ktoré v roku 2015 spoluzakladala a dodnes umelecky vedie. Jej pozornosť a skúmanie aktuálne najviac zamestnávajú témy pamäte, odvahy a zraniteľnosti. Zaujíma ju, čo všetko nás ovplyvňuje a formuje a ako my sami meníme svoje prostredie. V roku 2024 vydala knihu Nefotografie – zbierku textov 55 slovenských fotografov a fotografiek. Dlhodobo sa venuje projektu Jáchymov, najnovšie fotografickou výstavou Genearcheohistoriografia. Získala Poctu za alternatívne umenie od Festivalu …příští vlna/next wave… v kategórii Talent.

 

Stanislav a Mária Piatrikovci spoločne založili galerijný a rezidenčný priestor Pustovňa pre umenie, ktorý sa zameriava na podporu súčasného umenia a rozvíjanie tvorivého dialógu s regiónom.