PRIPRAVUJEM

Slová a povrchy / fotografie a texty

Podlaha / inštalácia
Odstránením podlahy z kostola sv. Bartolomeja v Hontianskych Trsťanoch vznikla možnosť predefinovať jej prvotný tvar do priestoru miestnej stodoly. S trvaním inštalácie počítam v rozsahu 2-3 rokov.

Návšteva / film
Film dokumentuje návštevu pápeža Františka na Slovensku v septembri 2021.

NEDÁVNE

09/2021
Individuálna výstava fotografického projektu Námestie vo Vihorlatskej knižnici Humenné a skupinová výstava FOTOpotulky vo verejnom priestore v Humennom. foto: knižnica

09/2021
Skupinová výstava In Reverso vol. I: Floral Synthology v galérii EQO v Spišskom Hrhove. foto: EQO

08/2021
Performance Matrica ako ring v kultúrnom centre EQO v Spišskom Hrhove, foto: Robin Polák

08/2021
Workshop a festival Park Camp 8 v Trebišove. Súčasťou programu bol experimentálny film Koncepty fotografie vo filmovom médiu a výstava fotografií Námestie.

Experimentálny film Stanislava Piatrika si kladie otázku, nakoľko sa v témach filmu nachádzajú koncepty fotografických prístupov a aké sú ich atribúty, čo odhaľujú tieto malé príbehy (metafory). Nemé video v dĺžke dvadsať minút slúži ako prostriedok potrebný k doplneniu audio stopy. Týmto sa chce stať súčasťou miestnej kultúry. Dialóg s miestnym prostredím vytvára sám autor zberom hlasov a zvukov. Predpokladaný výsledok môže vytvoriť filozofický, ako aj karaoke efekt, či rôzne formy dabovania. Zábery z filmov sú generované na základe rozpomínania sa, v ktorých filmoch sa objavuje téma fotky. Scény sú obrátené do negatívu.

05/2021
Slovenské dni umenia v Sofii v Bulharsku. Skupinová výstava, v rámci ktorej mám vystavené fotografie z projektu Námestie. Počas vernisáže sme realizovali aj performance Matrica ako ring.

10-11/2020
Umelecká rezidencia v Periférnych centrách v Dúbravici, ateliér voľnej tvorby. Spracovávam film Margita.
Film predstavuje záznam prenosu relikvie Margity Antiochiskej z Olomocu do Marchegu. Cesta spočívala v deväť dňovej púti, do ktorej sa programovo zapojilo viacero farností. Neskôr tento záznam predkladám na komentovanie ľudom, ktorí sú aktívni v kultúrno-spoločenskom priestore. Ide mi o dialóg medzi profánnym a sakrálnym prostredím. Skladba filmu ponúka fragmenty v časovej postupnosti. Niektoré zábery dávam dynamicky s podkladom zvuku z iného záberu, v tomto prípade obraz vytvára skôr ilustráciu. Dlhšie celky sú o to viacej autentické. Projekt je tiež koncipovaný do galerijného priestoru, v ktorom by nemusel byť nutne premietaný ako jednoliaty útvar ale skôr v rámci jednotlivých dní. V takomto poňatí by návštevník tak trochu putoval po jednotlivých projekciách. V televíznom formáte by vyznel viac celkový formát. V rámci festivalovej projekcii vzniká priestor pre diskusie. Variabilita s koncovým tvarom diela počíta hlavne s filmovým formátom dĺžky od 70 minút do 90 minút.

10/2020
Výstava fotografií Divadla K v Ticho a spol. v Bratislave
„Veľká časť snímok je čiernobielych, no nevymedzujem sa farbe, nechávam ju zaznieť tam, kde som ju vnímal intenzívne už počas záznamu. V tých iných prípadoch pracujem hlavne s kontrastom. Séria ponúka napríklad portréty, ktoré sú niekedy inscenované a inokedy spontánne. Vychádzal som hlavne zo záznamov troch hier: Mŕtve duše 2017, Nezachytené fotografie 2019, Pocestní 2020. Ďalej sú tam workshopy, skúšky, tímbildingy a iné činnosti komunitného života divadla.“

07-09/2020
Dve fotografie z dokumentovania sochára Mareka Halásza pri čistení obilnej jamy v Hontianskych Trsťanoch, boli súčasťou výstavy Do jadra vulkánu v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Ďalšie fotografie z tejto dokumentácie si môžete pozrieť tu.

12.6.2020
Premietanie časozbernej videokoláže s názvom Liturgia na Noci kostolov v Ponikoch.

05/2020
Umelecká rezidencia v Periférnych centrách v Dúbravici. Ateliér voľnej tvorby. Pracujem na projekte Margita.